Şimşek Santrfor [Milliyet Çocuk]

imeksantraforEric Castel, ilk olarak 1979 yılında özellikle sportif çizgiroman dalında uzmanlaşmış Belçikalı Raymond Reding’in senaryo ve çizgileriyle haftalık Süper As dergisinde ortaya çıkmıştır.

Yakaladığı popülarite sayesinde birçok Avrupa ülkesinde çizgiroman magazinlerine maceraları taşınmıştır. Ancak bilhasa Almanya’da yayın yapan Zack! ve Türkiye’den Milliyet Çocuk dergilerinde yakaladığı başarı grafiğiyle özel beğeniler toplamaya devam etmiştir. Eric Castel, yaratıldığı ülke olan Belçika’nın veya komşu ülke Fransa’nın bir kulübünde değil de kontrat imzaladığı ünlü İspanyol takımı Barcelona’da futbol oynamaktadır. Eric, futbol kariyerinde takımına yaşattığı başarılarla ve attığı gollerle derhal çılgın İspanyol futbol tutkunlarının en sevdiği kişilerden biri haline gelmiş ve Barcelona’nın fakir semtlerinde yaşayan genç oyuncu adaylarına bu sporu öğrenmeleri konusunda yardımcı olmaya çalışmıştır. Özellikle genç çocuk Rablito’yla olan samimi arkadaşlığı, bir taraftan da Avrupa’nın en büyük stadlarında yaşanan sportif karşılaşmaları, maceralarının arasına ayrı bir duygusallık katmıştır.

Sonuçta yaratıcısı Raymond Reding’in detaylı ve analitik çalışmaları Eric Castel’a parlak bir spor yaşamıyla, çizgiroman hayranlarının beğenisini beraberinde getirmişti. Benzeri spor çizgiromanlarında ender görülen bir insancıllıkla kotarılan maceralarıyla ve centilmen futbolcu kişiliğiyle tanınan Eric Castel, heyecanı ve esrarengizliği birlikte yürütebilmişti. Sonradan Reding’in yerini alan çizer Françoise Hugues’in de gerek karakterler gerekse arka fonlardaki titiz çizimlerinin de bu popülaritede önemli bir yeri vardır.

izgiromanAnsiklopedisi202a

izgiromanAnsiklopedisi202

 

Eric Castel’in maceraları ülkemizde ilk olarak Şimşek Santfor adıyla Milliyet Çocuk dergisinde 1981 yılından itibaren yayınlanmaya başlamış ve yayınına uzun yıllar devam edilmiştir. 1982 yılında yayınlanan Milliyet Çocuk ‘özel sayı’lardan biri de bu futbol kahramanına ayrılmıştır.

pdf dosyası olarak indirmek için tıklayın…

Eric Castel 01 – Ufaklıklar ve Eric

Eric Castel 02 – Eve Dönüş

Eric Castel 03 – Kırmızı Kart

Eric Castel 04 – ???

Eric Castel 05 – F Tribününde ki Özel Seyirciler

Eric Castel 06 – Pablito’nun Sırrı

Eric Castel 07 – Tibidabo Geces

Eric Castel 08 – Büyük Karar

Eric Castel 09 – İlk Beş Dakika

Eric Castel 10 – ???

Eric Castel 11 – ???

 

Bu sayfada yer alan bilgiler ile görsel malzemeler www.cizgidiyari.com‘dan [BlackBishop] derlenmiştir.

Comments are closed.